serah
22 اسفند 1401 - 22:34

سیاستمدار ارشد ترکیه: اردوغان باید محاکمه شود

یکی از اعضای ارشد حزب مخالف دولت ترکیه گفت که «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه باید به دلیل واکنش کند به زلزله‌های مرگبار اخیر محاکمه شود.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یکی از اعضای ارشد حزب مخالف «دموکراتیک خلق‌» در ترکیه روز دوشنبه گفت که «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه باید به دلیل واکنش کند به زلزله‌های مرگبار اخیر محاکمه شود.

«ارطغرول کورکچو» از اعضای ارشد حزب چپگرای دموکراتیک خلق به وبگاه «میدل ایست آی» گفت که دولت نظاره گر کشته شدن مردم در زلزله بود. کورکچو که رئیس افتخاری این حزب است، گفت: «معتقدم  اردوغان باید در یک کشور دموکراتیک به دلیل مرگ ده‌ها هزار نفر محاکمه شود.»

این سیاستمدار کهنه‌کار که ۱۴ سال را در دهه هفتاد و هشتاد میلادی در زندان گذراند در ادامه اظهار داشت: «نمی‌توان فقط سهل انگاری را مقصر دانست. ترکیه منابع داشت، اما دولت و ارتش ایستادند.»

این گزارش حاکیست، تاکنون دستکم ۴۸ هزار نفر در ترکیه در اثر زمین لرزه جان خود را از دست داده‌اند.

این در حالی است که رئیس‌جمهور ترکیه روز یکشنبه گفت که ترکیه پس از وقوع زمین‌لرزه در استان‌های جنوبی تمام نهادها، نیروها و منابع خود را برای مناطق آسیب‌دیده بسیج کرده و عملکرد این کشور بسیار سریع بوده است.

 اردوغان  با حضور در منطقه زلزله زده «سمنداغ» در «هاتای» گفت: «هیچکس نباید شک کند که تمام امکانات کشور و ملت برای منطقه زلزله بسیج شده است.»

 

 

وی گفت: «ما نیروهای نظامی، پلیس، ژاندارمری، متخصصان بهداشت، آموزشی و تمام نیروهای  نهادهای مربوطه و کل وسایل نقلیه خود از هواپیما گرفته تا بالگرد و کشتی را برای زلزله زدگان خود بسیج کرده ایم.»

وی در ادامه مدعی شد: «هیچ کشوری نمی‌تواند سریعتر از ترکیه در مواجهه با چنین فاجعه‌ای که در آن تعداد کشته شدگان به ۴۸ هزار نفر، مجروحان از ۱۱۵ هزار نفر گذشت و ۵۰ هزار ساختمان ویران شده است، واکنش نشان دهد» (جزئیات بیشتر).

پایان پیام/.

منبع: فارس
شناسه خبر: 1091411