serah
15 آذر 1401 - 16:21

لهستان فشارها بر آلمان برای دریافت غرامت جنگ جهانی را افزایش می‌دهد

معاون وزیر خارجه لهستان در سفر به برلین بار دیگر مسئله دریافت غرامت جنگ جهانی از آلمان را در اولویت قرار داده و از یک بی عدالتی بزرگ تاریخی سخن گفت که باید به آن رسیدگی شود.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه "هامبورگر ابند بلات" آلمان، دولت لهستان خواهان افزایش بیشتر فشار بر آلمان در تقاضای غرامت جنگ جهانی دوم است. به گفته مقامات این کشور موضوع غرامت برای لهستان اهمیت اساسی دارد.

آرکادیوس مولارچیک ، معاون وزیر امور خارجه لهستان و کمیسر غرامت در آغاز سفر دو روزه خود به برلین در گفتگویی با خبرگزاری آلمان گفت: در اینجا تنها موضوع یک مسئله سیاسی مطرح نیست، بلکه مسئله در مورد عزت لهستان است. اکنون آلمان یک انتخاب دارد: یا بر سر میز مذاکره با لهستان می نشیند، یا این موضوع را در همه مجامع بین المللی از جمله در سازمان ملل، شورای اروپا و اتحادیه اروپا مطرح خواهیم کرد.

مولارچیک تاکید کرد که دولت لهستان تازه فعالیت خود در این زمینه را آغاز کرده است. وی تاکید کرد که علاوه بر گفتگوهای دوجانبه، یک کنفرانس بین المللی نیز در این زمینه باید برگزار شود، زیرا کشورهای دیگر نیز تحت تأثیر این موضوع قرار دارند. علاوه بر لهستان، یونان نیز مدت هاست که خواهان غرامت از آلمان بوده است.

این مقام لهستانی افزود: این موضوع نمی تواند توسط دولت فدرال آلمان تا انتخابات بعدی کنار گذاشته شود. باید درباره این موضوع گفت‌وگو شود، در غیر این صورت برای همسایگی ما بسیار بد خواهد بود. دو هفته پیش، لهستان یادداشتی رسمی به 51 کشور اتحادیه اروپا، ناتو و شورای اروپا ارسال کرد و از آنها خواست خواسته‌های این کشور را درک کنند.

مولارچیک به عنوان رئیس یک کمیسیون پارلمانی، گزارشی را درباره خسارت جنگ ناشی از حملات آلمان نازی در جنگ جهانی دوم در لهستان تهیه کرد که در ماه سپتامبر ارائه شد. میزان خسارت 1.3 تریلیون یورو برآورد شده است.

در پایان ماه اکتبر، مولارچیک به عنوان معاون وزیر امور خارجه و کمیسر دولت لهستان برای غرامت منصوب شد. در سفر به برلین او در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه با برخی مقامات دولت فدرال آلمان در این باره گفتگو خواهد کرد.

دولت فدرال آلمان موضوع غرامت را مسئله ای تمام شده می داند و به معاهده دو به علاوه چهار در مورد پیامدهای سیاست خارجی اتحاد آلمان اشاره می‌کند که لهستان در آن عضو نبود. مولارچیک تاکید کرد: نباید چیزی زیر فرش بین آلمان و لهستان جارو شود. او آلمان را متهم کرد که از دهه 1950 سیاست پنهان سازی، محدودیت ها و فراموشی را دنبال می کند.

وی تاکید کرد: من شخصاً سالمندانی را می شناسم که در جنگ به شدت مجروح شده اند و از آن زمان تاکنون معلول شده اند. آنها تمام عمر به دنبال عدالت بوده اند و آن را نیافته اند. معاون وزیر امور خارجه لهستان گفت: آلمانی ها این افراد را نمی بینند و طوری رفتار می کنند که انگار این افراد وجود ندارند. هم زمان مستمری سالمندی به سربازان سابق ورماخت و اعضای اس اس پرداخت می شود. این سیاست آلمان باید به جهانیان نشان داده شود. مولارچیک از بی عدالتی بزرگ تاریخی صحبت کرد.

"ماتئوش موراویتسکی"، نخست وزیر لهستان هم اخیرا در سخنانی گفت: اگر آلمانی‌ها می‌خواهند روسیه به خاطر جنگش مجازات شود و به اوکراین برای جنایاتی که در آنجا مرتکب شده است غرامت بپردازند، باید پاسخگوی جنایات و کشتار جمعی علیه لهستان در طول جنگ جهانی دوم باشند. وی خطاب به جوانان آلمانی گفت: اگر شما به عنوان فرزندان آلمانی این مسئولیت را نپذیرید، پس روسیه هرگز نمی تواند در قبال جنایاتی که نیروهای پوتین اکنون در اوکراین مرتکب می شوند، پاسخگو باشد و به حسابش رسیدگی شود.

در هشتاد و سومین سالگرد آغاز جنگ جهانی دوم در اول سپتامبر، یک کمیسیون پارلمانی در ورشو گزارشی ارائه کرد که در آن خسارت وارده به لهستان در این جنگ بیش از 1.3 تریلیون یورو برآورد شده بود. سران آلمان از جمله فرانک والتر اشتاین مایر، رئیس جمهور فدرال آلمان و آنالنا بائربوک، وزیر امور خارجه این کشور این درخواست ها را رد کرد.

تهاجم آلمان نازی به لهستان در 1 سپتامبر 1939 آغاز جنگ جهانی دوم با حداقل 55 میلیون کشته همراه بود. برآوردهای دیگر این تعداد را تا 80 میلیون نفر تخمین زدند. ارقام دقیقی وجود ندارد. چهار تا شش میلیون لهستانی در این جنگ جان خود را از دست دادند. ورشو پایتخت لهستان تقریباً به طور کامل ویران شد.

دولت فدرال آلمان تا به حال بارها درخواست لهستان برای پرداخت غرامت را رد کرده است. از یک سو برلین به توافقنامه دو به علاوه چهار در سال 1990 در مورد پیامدهای سیاست خارجی اتحاد آلمان اشاره دارد. از سوی دیگر، برلین اشاره می کند که رهبری کمونیست لهستان در سال 1953 اعلام کرد که از پرداخت غرامت آلمان انصراف می دهد و در طول سال ها چندین بار آن را تایید کرده است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 899631